O afazji w Internecie można przeczytać wiele, często niesprawdzonych, informacji. W poniższej zakładce znajdziesz adresy wartych uwagi strony, filmów i podcastów związanych z tematem afazji.


Aplikacje internetowe do terapii afazji


Aplikacja internetowa afast.plhttps://afast.pl/

Aplikacja afast.pl jest darmowym narzędziem do wspomagania terapii pacjenta z afazją. Co ważne, strona zawiera możliwość logowania jako opiekun pacjenta i na tej podstawie – w porozumieniu z logopedą – pozwala dobierać ćwiczenia dla podopiecznego.

O aplikacji mogą Państwo posłuchać także w wywiadzie: Krzysztof Globisz twarzą aplikacji „AFAST”, która pomoże w walce z afazjąhttps://www.rmf24.pl/nauka/news-krzysztof-globisz-twarza-aplikacji-afast-ktora-pomoze-w-walc,nId,2396040#crp_state=1.  


Aplikacja mobilna Afapp Logopedia – Afazja

Aplikacja na urządzenia mobilne (telefony, tablety) do pobrania w Google Play, zawierająca zestawy ćwiczeń dla pacjentów z afazją. Zaletą takiego wspomagania terapii jest stały dostęp do zadań; można je wykonywać na urządzeniu np. spędzając czas na ławce w parku czy czekając w przychodni na wizytę u lekarza.


Aplikacja internetowa Afazja.nethttps://afazja.net/

Kolejna aplikacja, która może posłużyć jako uzupełnienie terapii logopedycznej. Zawiera ćwiczenia w różnych kategoriach i obszarach tematycznych (m.in. dopasowywanie, sortowanie, odmiana rzeczowników przez przypadki).


Audycje radiowe i podcasty o afazji


Podcast Fundacji Chorób Mózgu Udar. Poradnik dla pacjentów i ich bliskichhttps://open.spotify.com/show/4OikfwYHbMKKxCCZbF3O1c?si=b98db657faab4c7f

Podcast Fundacji Chorób Mózgu dotyczy radzenia sobie z nową codziennością osób po udarze (i ich rodzin). W  odcinkach omówione zostały najważniejsze kwestie związane z afazją i jej następstwami. Słuchowisko powstało na podstawie wydanego w 2016 roku poradnika o tej samej tematyce.


Życie z afazją – 10 lat po udarze →  https://audycje.tokfm.pl/podcast/73545,Zycie-z-afazja-10-lat-po-udarze

„Przed 24 lipca 2008 roku dla Doroty Sokalskiej język był głównym narzędziem pracy zawodowej. Była nauczycielką angielskiego, również tłumaczką dokumentów i instrukcji dla dużych firm technologicznych. Dzień później obudziła się w szpitalu, nie wiedząc gdzie jest, nie rozumiejąc tego, co mówią do niej lekarze, nie potrafiąc samej się wysłowić. Miała udar, którego efektem była głęboka afazja – poważne zaburzenia funkcji mowy. 11 lat później Dorota Sokalska opublikowała książkę o swoich przeżyciach pt. „Mysz z afazją” i wystąpiła na antenie Radia TOK FM.” (za: TOK FM).


Afazja. Jak wygląda życie bez słów?https://www.polskieradio.pl/10/4023/Artykul/2200402,Afazja-Jak-wyglada-zycie-bez-slow

Wywiad z dr Krystyną Rymarczyk (psycholog ze specjalizacją w zakresie neuropsychologii, adiunktem w Pracowni Psychofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN oraz w Katedrze Neuropsychologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie).

Podczas rozmowy padają odpowiedzi na takie pytania jak: Z czego wynikają różnice w afazji u kobiet i mężczyzn? Jakie są rodzaje afazji i jej objawy? Jakie są metody terapii? Czy w rehabilitacji przydają się informatycy i programiści?


Filmy o afazji


Film Fundacji „Między Słowami” Życie z afazjąhttps://youtu.be/cvKzPhKF0R0

Film obrazujący pracę i przeżycia podopiecznych Fundacji „Między Słowami”. Materiał pokazuje, że rzeczywistość osób z afazją nie musi być smutna i monotonna, a miejsca takie jak Fundacja „Między Słowami” w Gdyni czy Stowarzyszenie Afazja w Poznaniu organizują dla nich interesujące zajęcia grupowe.


Wykład Susan Wortman-Jutt o afazji (film w języku angielskim) → https://youtu.be/-GsVhbmecJA

To ilustrowana historia badań afazji, a także działań, które zostały podjęte w celu upowszechniania wiedzy o tym rodzaju zaburzeń językowych. Film obrazuje również codzienną komunikację osób z afazją.


Film Brooks Rehabilitation o afazji oczami afatyków (film w języku angielskim) → https://youtu.be/oxYh5HDc4UQ

Krótki film obrazujący korelację afazji i poziomu funkcji poznawczych. Bohaterowie za pomocą krótkich, lecz dających do myślenia sloganów łamią stereotypy związane z zaburzeniami językowymi, pokazują jednocześnie, że afazja nie jest związana z utratą intelektu.


Film Drugie życie pana Alaina w reżyserii Hervé’a Mimrana

Historia szanowanego biznesmena, zmuszonego do zmierzenia się z życiem po udarze, który pozbawił go możliwości wypowiadania się i silnie osłabił pamięć. Podczas podjętej terapii mężczyzna powoli odbudowuje swoje życie.


Film Na czym polega udar mózgu? Historia z podziemia, Najprościej Mówiąc

Lekarze Marcin Czekała i Mikołaj Kolasiński (Najprościej Mówiąc) przedstawiają co dzieje się w mózgu człowieka po udarze i jak wygląda jego rehabilitacja.

https://www.youtube.com/watch?v=J6U5OMh6a-4&fbclid=IwAR2pLo6KqKgzqFaNfOePKvR_NU4sDVQpDYDhcYVBBVIgjGpot9v9Yh8cvSE

Prasa o afazji


Wywiad z Krzysztofem Globiszem dla „Newsweek’u” https://www.newsweek.pl/drugie-zycie-krzysztofa-globisza-co-aktor-radzi-tym-ktorym-udar-moze-sie-przydarzyc/7cfwfvv

Wywiad z profesorem Krakowskiej Akademii Teatralnej przeprowadził znany dziennikarz – Tomasz Lis. Warto podkreślić, że obaj rozmówcy przeszli udar. Krzysztof Globisz opowiada o tym, jak afazja zmieniła jego sposób myślenia i działania. Pomimo afazji, profesor Globisz nadal współpracuje z Akademią i kształci kolejne pokolenia aktorów.